L, 16.01.2021

George R. R. Martini fänne häirib, et kirjaniku tsitaati kasutatakse Trumpi kaitsmiseks

Peter Dinklage kehastamas Tyrion Lannisteri, kes on tuntud oma nutikuse ja teravate ütlemiste poolest.

FOTO: Helen Sloan/AP/Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi pooldajad püüavad leida kõikvõimalikke viise, kuidas oma iidolit kaitsta. Üks Trumpi pooldav Twitteri konto jagas pärast presidendi eemaldamist säutsukeskkonnast tsitaati raamatust «Kuningate heitlus», kuigi selle autor George R. R. Martin on Trumpi valitsusajale andnud hävitava hinnangu.

Tsitaat on raamatust «Kuningate heitlus», mis kuulub sarja «Jää ja tule laul», mille põhjal on loodud ülipopulaarne telesari «Troonide mäng».

Tõlkes kõlab tsitaat nõnda: «Kui te rebite mehe keele välja, ei tõenda te teda valetajaks, vaid ütlete maailmale, et kardate seda, mida ta võib öelda.» Nõnda kõneles Tyrion Lannister, keda sarjas kehastas näitleja Peter Dinklage. Raamatus rääkis Tyrion tummast timukast Ilyn Payne’ist, kelle keele rebis välja «Hull kuningas» Aerys Targaryen.

Tsitaadi jagamine Donalt Trumpi kaitseks ärritas aga kirjandusteose fänne, kes tõid kiiresti välja mitu selgitust, miks need sõnad praeguse olukorraga kokku ei käi. Kui Payne jäi tummaks, siis Trumpil on enda väljendamiseks võimalusi küll ja veel. Presidendi kasutuses on ametlikud kommunikatsioonivahendid ja meediaväljaanded ootavad, et ta annaks intervjuusid. Trump lihtsalt ei taha seda teda, sest väldib ebamugavatele küsimustele vastamist. Kirjandusliku tegelaskuju Payne’i olukord oli sootuks midagi muud.

Kõige enam häirib fänne aga tsitaadi kasutamine seetõttu, et kirjanik George R.R. Martin on selgelt väljendanud oma arvamust selle kohta, kui valesti on Donald Trump presidendina käitunud. Alles hiljuti kirjutas Martin pika blogipostituse, milles sõnas, et Trump tuleks vahi alla võtta ja riigireetmise eest kohtusse anda.

George R. R. Martin on vaid üks paljudest Ameerika kirjanikest, kes on Donald Trumpi käitumise presidendina sügavalt hukka mõistnud.