R, 30.10.2020

KATKEND ⟩ «Isegi kanepisuitsetajad avaldavad raamatuid. Viimasel ajal on päris palju imelikke raamatuid välja tulnud»

Enrique Vila-Matas.

FOTO: By Adoratio - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4912464

Ilmunud on uus Loomingu Raamatukogu number, Enrique Vila-Matase «Bartleby & Co». Hispaania keelest tõlkis ja saatesõna kirjutas Kai Aareleid. Loe raamatust katkendit!

Tellijale Tellijale

Enrique Vila-Matas

«Bartleby & Co»

Hispaania keelest tõlkinud Kai Aareleid

Ühed inimesed pälvivad au ja kuulsuse selle eest, et oskavad hästi kirjutada, teised selle eest, et nad midagi ei kirjuta. – Jean de La Bruyère

Naistega pole mul kunagi õnne olnud, mul on haletsusväärne küür, millega tuleb leppida, kõik mu lähemad sugulased on surnud, olen vaene erak ja töötan jubedas kontoris. Muus osas olen õnnelik. Täna – 8. juulil 1999 – veel eriti, sest alustan seda päevikut, millest saab ühtlasi vihik joonealuste märkustega, mis kommenteerivad nähtamatut teksti ja loodetavasti kinnitavad minu usaldusväärsust Bartlebyde jälgede ajajana.

Kakskümmend viis aastat tagasi, kui olin väga noor, avaldasin lühiromaani armastuse võimatusest. Ühe trauma tõttu, mida selgitan hiljem, pole ma sellest ajast peale rohkem kirjutanud, ma loobusin kirjutamisest täielikult, minust sai Bartleby ja seetõttu ongi Bartlebyd mind juba mõnda aega huvitanud.