Raamat, mis Tilda Swintoni meelest peaks hotellides piiblit asendama

Copy
Tilda Swinton.
Tilda Swinton. Foto: FADEL SENNA/AFP/Scanpix

Näitleja Tilda Swinton rääkis väljaandele The New York Times oma lemmikraamatutest ja ütles, et tema tagasihoidlikul arvamusel peaks Michel de Montaigne'i «Esseid» olema igal pool hotellide öökapisahtlites piibli asemel.

Michel de Montaigne «Esseed».
Michel de Montaigne «Esseed». Foto: Raamat

Tilda Swintoni sõnul on see uurimus, mida elamine üldse tähendab – essee inimkogemuse iga võimaliku koostisosa kohta, mis on üles ehitatud võluvale ja radikaalselt rõõmsameelsele motole: «Mida mina üldse tean?».

«See on tujutõstev ja seltsi pakkuv reisikaaslane meile kõigile,» kiitis ta. «Õigeaegne meeldetuletus, kui mürgine võib kahtlus olla. Otse 16. sajandist tänapäeva. Igavesti ja igavesti.»

***

Eesti keeles on teos ilmunud Eesti Keele Sihtasutuselt AER sarjas 2013. aastal. 

Michel de Montaigne’i aastail 1572-1592 kirjutatud «Esseed» on prantsuse humanismi ja renessansi tippteoseid, mis praegu, rohkem kui neli sajandit hiljem, mõjub nii sisult kui vormilt eriti tänapäevasena. Juba 20. sajandil avastati Montaigne’is mitmete uuemate suundumuste, näiteks pragmatismi ja postmodernismi eelkäija. Viimase kümmekonna aasta kontekstis, mil ilukirjanduse ja filosoofilise mõtiskluse vahepealne enesepaljastuslik arutlus on blogipidamise vormis taas eriti jõuliselt vohama pääsenud, osutuvad Montaigne’i esseed aga lausa peavoolu kuuluvaks.

Nende omaaegset uudsust ja üllatuslikkust võib tajuda ainult teadvustades, et Montaigne oli tõesti esimene, kes elu ja iseennast sel viisil nägi ja kirja pani.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles