3 raamatut, mida kõik tulihingelised Johnny Deppi fännid peaksid lugema

Näitleja Johnny Depp.

FOTO: HENRY NICHOLLS/REUTERS/SCANPIX

Näitleja Johnny Depp loeb palju ja häid raamatuid. Siin on kolm teost, mis on jätnud talle väga sügava mulje.

James Joyce «Kunstniku noorpõlveportree»

«Kunstniku noorpõlveportree» on Joyce’i esimene romaan, mida ta alustas Iirimaal ja lõpetas 12 aastat hiljem Triestes, Itaalias. Tegemist on autobiograafilise teosega, milles kujutatakse peategelase Stephen Dedaluse elukäiku lapsepõlvest saadik üliõpilasaastateni. Et tegemist on iirlasega, on vältimatud ka religioossed kõhklused. Raamatu lõpuks on Stephen leppinud sellega, et temast on kujunemas kirjanik, kelle saatuseks on pagendus.

Johnny Deppil on käele tätoveeritud sõnad «Silence, Exile, Cunning», mis tulevad raamatu tsitaadist, kus autor selgitab, et püüab end nii elus kui kunstis vabalt väljendada nende kolme relva – vaikuse, eksiili ja kavaluse abil.

***

Hunter S. Thompson «Hirm ja jälestus Las Vegases. Metsik rännak Ameerika unelma südamesse»

Hunter S. Thompson oli ameerika kirjanik ja ajakirjanik, väga hull mees, kes julges alati, kõige ja kõigi kohta öelda seda, mida arvas. Selle juures on põhiline muidugi tema väga omanäoline kirjutamisstiil, mis sööstab, sähvib ja lõikab. Hullumeelne ja kultuslik «Hirm ja jälestus Las Vegases» kirjutab kahe mehe, ajakirjandusdoktori Raoul Duke'i ja tema advokaadi doktor Gonzo veidraid narkootikumidega vürtsitatud seiklusi värvilises-närvilises Las Vegases. See on ühtaegu hümn individuaalsele eneseväljendusele ning tagasivaade 1960ndate kirjule plahvatusele USAs.

Johnny Depp on autorit kiites öelnud, et see on raamat, mida kõik peaksid lugema. Eriti aga need, kes on nelja seina vahele kinni jäänud vajavad tõsist raputust, et sealt välja pääseda.

***

Jack Kerouac  «Teel»

«Teel» on road-movie laadis panoraamromaan Teise maailmasõja järgsetest Ameerika Ühendriikidest. Romaani minajutustaja Sal räägib oma lihtsat ja realistlikku lugu kõnekeelsel ja ladnal moel. Romaani tegelaste käegalöömismeeleolu on tingitud sellest, et neil pole – peamiselt mõtlemisvõime tõttu – lihtsalt võimalik tõsiselt võtta jampsi, mis nende ümber toimub. Nii ongi nad teadlikult luuserid, ja kuigi nad ehk suudaksid käituda normaalsete ühiskonnaliikmetena, ei saa nad seda teha, olles valgusega löödud.

Johnny Depp soovitab lugeda kõiki Kerouaci raamatuid, kuid «Teel» on tema sõnul suisa Piibliga võrde.

Allikas: Favobooks