Raamat, mida soovitab Pulitzeri preemia laureaat Richard Powers

Richard Powers.

FOTO: imago stock&people/imago/SKATA/Scanpix

Pulitzeri preemia võitmine toob kirjanikele palju tähelepanu ja annab neile ka lugejaid juurde. Aga mida need autorid ise vabal ajal lugeda eelistavad?

Golnaz Hashemzadeh Bonde «Sellised me oleme».

FOTO: Kirjastus Varrak

Book Bub uuris järele, mida soovitab lugeda Richard Powers, kes sai 2019. aastal Pulitzeri ilukirjanduse kategoorias teose «The Overstory» eest.

Tuleb välja, et hinnatud kirjanikule jättis väga sügava mulje Golnaz Hashemzadeh Bonde teos «Sellised me oleme», mida Powers peab koguni «piinavaks».

Möödunud aastal ilmus teos Varrakult Tiina Mullamaa tõlkes ka eesti keeles. Raamat jutustab Nahidist, kel on jäänud elada kuus kuud. Vähemalt nii arvavad arstid. Kuid Nahid pole inimene, kes kedagi usuks. Ta lükkab tagasi talle pandud vähidiagnoosi ja arsti, kes selle pani. Tema sisemine meelepaha on ühtlasi kantud põlgusest selle elu vastu, mis talle antud on, ja teadmise vastu, et see jätkub varsti ilma temata. Ta tunneb end olevat üksi oma haiguse ja mõtetega. Ta igatseb oma tütre Arami järele, kuid ei saa temaga kuidagi ühele lainele. Haiguse karm silmus tõmbub koomale ja Nahid tahaks kaitsta Arami valu eest. Ta saab aru, et ta peaks seda tegema. Sest mida muud on üks tütar kui keegi, kes on siia ilma sündinud jagamaks oma ema valu?

Esitatud raevuka purskena, on «Sellised me oleme» lugu juurtetusest ja kaotusest, see on jutustus tugevast, kuid piinavast suhtest emade ja tütarde vahel.

Oma väga otsese ja mõjusa stiiliga esitab Golnaz Hashemzadeh Bonde meile raskeid küsimusi. Mida me anname edasi oma lastele? Ja mida me võlgneme neile, keda armastame?