R, 18.09.2020

LUGEMISSOOVITUSED ⟩ 6 seiklusraamatut lastele, kes ei taha koolivaheaega raisku lasta

FOTO: Shutterstock

Nüüd, kui uue aasta saabumise elevus on möödas, kuid kevadeni veel omajagu aega, kipub hing ihkama üha rohkem midagi värsket ja meeli ergutavat. Nii tahabki käsi justkui iseenesest haarata põnevate lasteraamatute järele, milles vapraid tegelasi ootavad ees enneolematud seiklused, mis kujundavad neid ja õpetavad nii mõndagi. Ehk on lugejatelgi põnevuse kõrvalt üht-teist kõrva taha panna?

FOTO: Raamat

Kate DiCamillo «Edvard Tulane’i imetabane teekond»

Illustreerinud Bagram Ibatoulline

Tõlkinud Hels Kure

Kirjastus Ersen 

2019

Kümneaastasel Abilene Tulane’il on imekena portselanjänes nimega Edward. Tüdruk armastab teda üle kõige. Loomulikult tahab ta looma kaasa võtta ka laevareisile Londonisse, paraku aga satub Edward seal vette ning leiab end peagi hoopis ookeani põhjast.

Alanud on seiklus, mis raputab portselanjänese maailma põhjalikult. Teekond hirmutab ja kohutab, aga toob ka helgeid hetki ja õpetab pisikestest asjadest rõõmu tundma.

Edward kogeb, mis on igatsus, kuidas sõprust välja teenida ning mis vahe on kuulmisel ja kuulamisel.

***

FOTO: Raamat

Valija Zinck «Draakoni ärkamine»

Illustreerinud Annabelle von Sperber

Tõlkinud Eve Sooneste

Kirjastus Karrup 

2019

Mehhikos reisil käinud proua Tossilo avastab koju Berliini jõudes, et kohvrid on vahetusse läinud. Võõrast kohvrist leitud munast koorub draakonipoeg, kes leidjasse kiindub.

Naabrilapsed, arvutihuviline Johann ja särtsakas Janka, avastavad allkorrusel elava proua Tossilo saladuse ja aitavad tal looma eest hoolitseda.

Kui aga kohvri õige omanik seda tagasi tahtma hakkab ning naine ühel päeval kaob, tuleb lastel selgusele jõuda, mis on juhtunud ja kuidas asjad jälle korda seada.

***

FOTO: Raamat

Catherynne M. Valente «Lugu tüdrukust, kes purjetas ümber Haldjamaa omatehtud laevaga»

Illustreerinud Ana Juan 

Tõlkinud Leelo Märjamaa

Kirjastus Draakon & Kuu 

2019

Särtsakas tütarlaps September on kogu elu unistanud seiklustest. Kui Roheline Tuul teda kaasa kutsub, ei kõhkle ta hetkegi ja asub teele.

Esialgne õnnetunne ja elevus asendub aga ärevuse ja hirmuga, kui Haldjamaale jõudes selgub, et seal on võimu haaranud kuri Markiis.

Septembril ja tema sõpradel tuleb panna mängu kõik oma oskused ja elukogemused, et Haldjamaa taas vabaks saaks.

***

FOTO: Raamat

Sara Pennypacker «Pax»

Illustreerinud Jon Klassen

Tõlkinud Karel Allikas

Kirjastus Pegasus 

2019

12-aastase Peteri isa otsustab sõtta minna. Kuna poisi ema on autoõnnetuses surnud, peab poiss selleks ajaks minema mitmesaja kilomeetri kaugusele vanaisa juurde sõjapakku. Et aga vanaisa juurde ei saa kaasa võtta lemmiklooma, mõned aastad tagasi orvuks jäänud ja Peteri poolt üles kasvatatud rebast Paxi, sunnib isa poissi looma loodusesse laskma.

Peter muretseb, et inimestega harjunud ja saagi püüdmises kogenematul Paxil puudub oskus metsikus looduses hakkama saada. Ta tunneb, et vastutab oma rebase eest, kuid hirm isa ees saab võitu. Vanaisa juurde jõudnud, otsustab ta tehtu heastada. Nõnda asubki Peter oma elu pikimale ja ohtlikumale rännakule.

***

FOTO: Raamat

Kristina Ohlsson «Hester Hilli mõistatus»

Tõlkinud Allar Sooneste

Kirjastus Tiritamm 

2019

Frank ja Margaret on kaksikud, kel enda arvates rohkem erinevat kui sarnast. Resoluutne Frank mängib tuubat ja armastab küpsetada, kompromisse otsiv Margaret tahab aga üle kõige kirjanikuks saada. Tõsi, ühised on nende vanemad, kes otsustanud lahutada, ja sarnane laste suhtumine sellesse sündmusesse.

Kuna puhkuseks pole nüüd aega ei emal ega isal, saadetakse lapsed koolivaheajaks leiutajast onu Elioti juurde. Onu elab hiigelsuures häärberis Hester Hillis.

Juba esimesel ööl kuulevad lapsed pööningult kummalisi hääli. Kui siis Margaretile raamatupoest veel ka iidvana pakk kaasa antakse, ei saa lapsed saladust enam kuidagi eirata ning tahavad, maksku mis maksab, välja selgitada, mis onu majas õigupoolest toimub.

***

FOTO: Raamat

Johan Theorin «Salajaki lahing»

Illustreerinud Filippo Vanzo

Tõlkinud Heidi Saar

Kirjastus Eesti Raamat

2019

14. sajandi Rootsit lõhestavad pidev võimuvõitlus ja sõjad. Lisaks põhjustavad probleeme ka viitrid, kes on hakanud inimesi ründama. Kolm venda põgenevad kodutalust, et liituda sõjaväega, mis viitritele vastu astub.

Vendadest vanim, Samuel soovib saada rüütliks, keskmine, Niklis aga sõduriks. Noorim vend Jöran tahab uljaspäid sõja eest kaitsta ja nad hoopis tagasi koju viia.

Loo teeb eriti huvitavaks see, et autor, tuntud Rootsi krimikirjanik Johan Theorin annab sündmustest ülevaate mõlema vaenupoole vaatepunktist. Tegemist on «Järmlandi kroonikate» sarja esimese teosega.

Rohkem raamatusoovitusi leiad www.elk.ee.