E, 28.09.2020

Postimehe romaanisarjas ilmus Sylvia Plathi ainsaks jäänud romaan «Klaaskuppel»

Sylvia Plath.

FOTO: AP/Scanpix

Selle aasta septembris ilmumist alustanud eriilmelisi ja mõtlemapanevaid lugemiselamusi pakkuv Postimehe kirjastuse romaanisari on jõudnud kuuenda raamatuni, milleks on Sylvia Plathi ainus romaan «Klaaskuppel».

1953. aastal töötas 21-aastane Sylvia Plath külalistoimetajana New Yorgi ajakirjas – töökoht, mille ta sai jutuvõistluse auhinnana. Just sellest eluperioodist kirjutabki ta 1963. aastal ilmunud autobiograafilises raamatus, millega pani enese teadmata aluse uuele sotsiaalset ja kultuurilist ühiskonnakorraldust käsitlevale kirjutamislaadile.

Sylvia Plath «Klaaskuppel».

FOTO: Postimehe kirjastus

Inimpsüühika kõige tumedamatesse nurkadesse tungiv «Klaaskuppel» on Ameerika kirjandusklassikasse kuuluv erakordne teos. See on šokeeriv, realistlik ja intensiivselt emotsionaalne, samas humoorikas ja elujaatav romaan naisest, kes langeb depressiooni haardesse. Teoses leiab käsitlemist ka ühiskonna eeldustest tulenev ebaõiglus, millega peategelane Esther on noore naisena sunnitud kokku puutuma. Tema võimetus leppida naistele ette kirjutatud koduperenaise rolliga peegeldab ka Plathi kahevahelolekut ja soovi olla korraga nii ema kui ka looja, poetess.

Sylvia Plath (1932–1963) sündis Bostonis ja õppis Smithi kolledžis. 1955. aastal astus ta Cambridge’i Ülikooli, kus kohtus tulevase abikaasa Ted Hughesiga. 1960. aastal ilmus Plathi esimene luulekogu «The Colossus» ja 1963. aastal romaan «Klaaskuppel»; luulekogu «Ariel» avaldati 1965. aastal postuumselt. 1981. aastal avaldatud kogumiku «Kogutud luuletused» eest, mis sisaldab luuletusi ajavahemikust 1956–1963, pälvis ta Pulitzeri preemia.

Postimehe romaanisarjas on varasemalt ilmunud:

  • Jevgeni Vodolazkin «Aviaator»
  • John Fowles «Liblikapüüdja»
  • Stephanie Danler «Magusmõrkjas»
  • Ernesto Sábato «Tunnel»
  • Anaïs Nin «Henry ja June»