Kuidas olla lugeja, kui silmad on kuivad?

FOTO: Shutterstock

Silmakuivus on väga tüütu ja levinud probleem, sest me veedame palju aega arvutite taga ja saastunud õhu käes. Ebamugavustunne silmades ei tähenda aga tingimata, et enam raamatuid lugeda ei saaks.

Silmade kuivusest annavad märku punetus ja ärritus; kipitamine, karedus- või põletustunne silmas; silmade sügelemine; liigne pisaravool; kergesti väsivad silmad; silmaärritus tuule ja suitsu korral ning raskused kontaktläätsede kandmisel. Kui kahtlustad, et sul võib olla kuiva silma sündroom, siis pöördu kindlasti silmaarsti poole, sest pikaaegne ebamugavuste kannatamine võib põhjustada ka tõsisemaid haiguseid.

Väsinud või ärritunud silmadega on mõistagi ebamugav lugeda. Book Riot pakub välja mõned lahendused, mis võivad sel puhul abiks tulla.

Kuula audioraamatuid

Kui silmaprobleemid ei anna asu, tuleb oma silmadele puhkust anda. Paljud ei tule lihtsalt selle pealegi, et raamatuid saab ka kuulata. Kui mujal maailmas on audioraamatute osakaal väga kiiresti tõusnud, siis Eesti ei ole ülejäänud maailmale veel nii kärmelt järele jõudud ja eestikeelseid audioraamatuid on vähe. Kui need ära kuulatud, saad sõltuvalt oma keeleoskusest kuulata ka väliskirjandust, mida leiab juba rohkesti. Audioraamatuid pakuvad näiteks Amazon Audible, Google Audiobooks, Kobo Audiobooks, LibriVox, Downpour, Spotify jpt.

Ole telefonist lugemisega ettevaatlik

Üha rohkem on hakatud lugema e-raamatuid, sest see on lihtsalt nõnda mugav. Telefonist saab oma raamatut lugeda mis tahes lühikesel puhkehetkel ning selleks ei pea midagi endaga lisaks kaasas kandma, sest telefon on nagunii kogu aeg käepärast. See ei ole aga kõige parem lahendus silmaprobleemidega inimesele, sest tekst telefonis on väga väike ning lugemine nõuab pingutust isegi siis, kui me seda ise ei märka. Ekraanide vaatamine on aga omakorda üks kuiva silma riskiteguritest, mistõttu tuleks selle eelistada tavaliste raamatute lugemist.

Piira ekraaniaega

Ekraanide vaatamist võiks niisamagi piirata, aga ehk on seda lihtsam teha, kui selleks on kindel eesmärk. Sotsiaalmeedia sirvimine ja uudiste lugemine võtab palju rohkem aega, kui me oskame arvata ja see mõjub silmadele väga kurnavalt. Tööl ei pruugi olla muud võimalust, vabal ajal võiks aga oma silmi puhata ja säästa neid raamatute lugemise jaoks. Loe ekraanilt seda, mis on sinu jaoks tõesti huvitav ja ära raiska oma aega tühisele meelelahutusele, mis mõjub väsitavalt nii silmadele kui vaimule.